27 stycznia 2023, ,

Ból gardła u dziecka – przyczyny, objawy i sposoby radzenia sobie z bolącym gardłem

Ból gardła to dolegliwość, która często występuje u dzieci i może być spowodowana różnymi czynnikami. W przypadku, gdy nasze dziecko narzeka na dyskomfort w gardle, warto zwrócić uwagę na objawy oraz zastosować odpowiednie środki łagodzące. W tym artykule omówimy przyczyny bólu gardła u dzieci, typowe objawy oraz jak należy postępować w przypadku wystąpienia tego problemu. Informacje zawarte w tym artykule bazują na źródłach takich jak doz.pl oraz inne wiarygodne teksty medyczne.

Przyczyny bólu gardła u dzieci

Ból gardła u dzieci może być wynikiem różnych czynników, zarówno infekcyjnych, jak i nieinfekcyjnych. Oto niektóre z najczęstszych przyczyn bólu gardła u dzieci:

 1. Infekcje wirusowe: Wirusy, takie jak wirus grypy, przeziębienia czy mononukleoza zakaźna, mogą powodować podrażnienie i stan zapalny gardła, co prowadzi do bólu.
 2. Infekcje bakteryjne: Jedną z najczęstszych bakteryjnych przyczyn bólu gardła u dzieci jest paciorkowiec grupy A, który może prowadzić do anginy paciorkowcowej. Ta infekcja charakteryzuje się silnym bólem gardła, gorączką oraz białymi nalotami na migdałkach.
 3. Reakcje alergiczne: Alergia, na przykład na pyłki, kurz lub roztocza, może powodować podrażnienie gardła i objawy bólowe.
 4. Przekrwienie gardła: Długotrwałe krzykliwe płaczenie, intensywne krzyczenie lub nadmierne wysiłki głosowe mogą prowadzić do przekrwienia i bólu gardła u dzieci.
 5. Nieodpowiednie nawilżenie powietrza: Suchy i przesuszony powietrze w pomieszczeniach, zwłaszcza w okresach ogrzewania, może prowadzić do podrażnienia gardła i uczucia bólu.

Objawy bólu gardła u dzieci

Objawy bólu gardła u dzieci mogą się różnić w zależności od przyczyny, jednak istnieją pewne typowe symptomy. Oto niektóre z najczęstszych objawów:

 1. Ból i dyskomfort w gardle, które może być nasilone przy połykaniu.
 2. Zaczerwienienie i obrzęk gardła.
 3. Chrypka lub utrata głosu.
 4. Trudności w jedzeniu lub picu.
 5. Wzrost temperatury ciała.
 6. Powiększenie węzłów chłonnych na szyi.

Jak należy się zachować w przypadku bólu gardła u dziecka?

W przypadku, gdy dziecko skarży się na ból gardła, istnieje kilka sposobów, które mogą przynieść ulgę i złagodzić dolegliwości:

 1. Podawanie płynów: Ważne jest, aby dziecko było odpowiednio nawodnione, dlatego zaleca się podawanie mu wystarczającej ilości płynów, takich jak woda, sok, herbata z miodem (dla dzieci powyżej 1. roku życia) czy wywar z rumianku.
 2. Lekarstwa przeciwbólowe: Jeśli ból gardła jest umiarkowany lub silny, można podać dziecku odpowiednie lekarstwo przeciwbólowe, zawsze zgodnie z zaleceniami pediatry lub farmaceuty.
 3. Nawilżanie powietrza: Jeśli przyczyną bólu gardła jest suche powietrze w pomieszczeniu, warto korzystać z nawilżacza powietrza lub ustawić miski z wodą w pobliżu grzejników.
 4. Lecznicze płukanki: Starszym dzieciom można podać płukanki gardła z soli fizjologicznej lub specjalnych preparatów dostępnych w aptece.

Ważne jest, aby pamiętać, że w przypadku wystąpienia silnych objawów, wysokiej gorączki, trudności w oddychaniu lub podejrzenia infekcji paciorkowcowej, należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz będzie w stanie postawić dokładną diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie. Umów bezpłatną wizytę u pediatry.

Podsumowując, ból gardła u dzieci może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak infekcje wirusowe lub bakteryjne, reakcje alergiczne czy przekrwienie gardła. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na objawy i zastosować odpowiednie środki łagodzące. Jeśli objawy są silne lub utrzymują się dłużej niż kilka dni, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który postawi właściwą diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. Pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu dziecka oraz dostarczaniu mu komfortu i wsparcia w trudnych chwilach związanych z bólem gardła.

Tagi: , ,