26 listopada 2021,

E-skierowanie – czym jest i jak działa? Co warto o nim wiedzieć

E-skierowanie, zwane również elektronicznym skierowaniem, to forma skierowania medycznego, która zastępuje tradycyjne dokumenty papierowe. Pozwala ono pacjentom na elektroniczne uzyskanie skierowania do wybranego specjalisty bez konieczności fizycznego odwiedzania lekarza pierwszego kontaktu. To rozwiązanie jest efektem cyfryzacji opieki zdrowotnej i wpisuje się w ideę tworzenia społeczeństwa e-zdrowia.

E-skierowanie działa w oparciu o platformę internetowego konta pacjenta, które można założyć na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Poprzez to konto pacjenci mogą zlecić e-skierowanie do wybranego specjalisty, a następnie otrzymać odpowiednie dokumenty w postaci elektronicznej. Skierowanie to jest ważne w całej Polsce i może być wykorzystane w dowolnym punkcie świadczenia opieki zdrowotnej.

Aby otrzymać e-skierowanie, pacjent musi najpierw założyć swoje internetowe konto pacjenta na stronie pacjent.gov.pl. Następnie wystarczy zalogować się, wybrać interesującą nas specjalizację i lekarza, a następnie zlecić e-skierowanie. Proces ten jest prosty i intuicyjny, a cała procedura może być wykonana online, bez konieczności wizyty u lekarza pierwszego kontaktu.

E-skierowanie umożliwia pacjentom dostęp do wielu specjalistów, w tym m.in. do kardiologa, ortopedy, dermatologa, ginekologa czy neurologa. Dzięki temu rozwiązaniu pacjenci mają możliwość skonsultowania się z odpowiednim specjalistą szybciej i wygodniej niż w przypadku tradycyjnych skierowań. Ponadto, e-skierowanie eliminuje potrzebę fizycznego dostarczania dokumentów, co przyspiesza cały proces i redukuje biurokrację.

Korzyści płynące z e-skierowania są liczne. Przede wszystkim pacjenci zyskują możliwość szybszego dostępu do specjalistycznej opieki medycznej. W przypadku tradycyjnych skierowań, czas oczekiwania na wizytę u specjalisty może być długi i sięgać nawet kilku miesięcy. E-skierowanie eliminuje tę potrzebę i umożliwia pacjentom umówienie się na wizytę w znacznie krótszym czasie.

Dodatkowo, e-skierowanie wpływa na poprawę jakości opieki medycznej. Dzięki elektronicznemu przesyłaniu informacji, specjaliści mają szybki i łatwy dostęp do historii medycznej pacjenta oraz wyników badań, co przekłada się na bardziej kompleksową diagnozę i skuteczną terapię.

E-skierowanie to innowacyjne rozwiązanie, które znacząco ułatwia pacjentom dostęp do specjalistycznej opieki medycznej. Dzięki temu rozwiązaniu pacjenci mogą szybko i wygodnie skonsultować się z lekarzem specjalistą, bez konieczności wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Wprowadzenie e-skierowania to krok w kierunku cyfryzacji opieki zdrowotnej, który przyczynia się do poprawy jakości i dostępności opieki medycznej w Polsce.